Wydarzenia upamiętniające Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z Mszany Dolnej

Spotkanie poświęcone Sprawiedliwym z Mszany Dolnej, w parafii Miłosierdzia Bożego 23.03.2025,.
W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej odbyło się, przygotowane przez Fundację Sztetl Mszana Dolna, spotkanie poświęcone pamięci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z naszego miasta, Stefanii i Józefa Wacławików.
Zebrani uczestnicy poznali historię bohaterstwa państwa Wacławików oraz tragiczne dzieje rodziny uratowanego przez nich Moszego Maurycego Jereda, którego ukrywali przez blisko 3 lata. Trafił do nich po ucieczce z morderczej pracy w kamieniołomach, straciwszy wcześniej żonę i małą córeczkę, w masowej egzekucji na Pańskim w Mszanie Dolnej, 19.08.1942 r.
Chór Parafii Miłosierdzia Bożego, który zgodził się uczcić Sprawiedliwych, dobrał przepiękne pieśni i brawurowo je wykonał.
Organizatorzy serdecznie dziękują za gościnę Księdzu proboszczowi Tadeuszowi Mrowcy.
Obecne były Panie Burmistrz: obecna i poprzednia, radni miejscy z przewodniczącym rady, ks.prof. Łukasz Kamykowski, który przewodniczy Radzie Dialogu Archidiecezji Krakowskiej.
Na koniec uczestnicy otrzymali, przygotowane przez Fundację Sztetl, folderki z podstawowymi informacjami o mszańskich Sprawiedliwych
Spotkanie objęła Honorowym Patronatem Burmistrz Miasta Agnieszka Orzeł
Linki do zdjęć i filmu z wydarzenia:
https://www.sztetlmszanadolna.com/pl/spotkanie-poswiecone-sprawiedliwym-z-mszany-dolnej-w-parafii-milosierdzia-bozego.html
https://www.facebook.com/share/v/19Ddm7ofyv/
W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją hitlerowską (24.03.2025r.), w południe, została odsłoniona na mszańskim Rynku tablica poświęcona Sprawiedliwym z miasta Mszana Dolna, Stefanii i Józefowi Wacławikom.
Uczestnicy uczcili w ten sposób pamięć dwojga mieszkańców Mszany Dolnej, którzy nie odmówili pomocy nieznanemu sobie wcześniej człowiekowi, uciekinierowi z Zagłady, który zapukał do ich drzwi.
Uroczystość, która zgromadziła licznych uczestników - najbardziej cieszy udział młodzieży z 3 mszańskich szkół - rozpoczęła się melodią "Być bliżej Ciebie chcę", zagraną na trąbkach przez uczniów ZSTI. Następnie pomysłodawczyni projektu, Urszula Antosz-Rekucka, z Panią Sekretarz Miasta, Ewą Poray-Zbrożek, odsłoniły dwujęzyczną tablicę, informującą o bohaterskim czynie Państwa Wacławików oraz dziejach uratowanego przez nich Moszego Jereda. Zebrani wysłuchali też krótkiego przemówienia na temat tej mało znanej, a pięknej historii.
Uratowany był polskim patriotą żydowskiego pochodzenia, walczył w obronie Ojczyzny w kampanii wrześniowej. W masowej egzekucji na Pańskim, 19.08.1942 r. stracił ukochaną żonę i małą córeczkę, Ilkę. Sam trafił do niewolniczej pracy w kamieniołomach, a po ucieczce stamtąd, do ubogiej chaty Wacławików. Przeżył tam z nimi niemal 3 długie, okupacyjne lata.
"Stefania i Józef Wacławikowie, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, stanowią dla nas wzór nieobojętności, miłości bliźniego, heroicznej wierności Ewangelii. Wzór patriotyzmu, który nie wyklucza, a łączy wszystkich Polaków, niezależnie od ich wyznania. Wzór człowieczeństwa, wrażliwego na potrzeby drugiego człowieka. Cześć ich pamięci!" - wybrzmiało w podsumowaniu.
Po ceremonii w Rynku, grupa uczestników prowadzona przez Jednostkę Strzelca przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, udała się na cmentarz, by zapalić znicze, złożyć wiązankę i odmówić modlitwę przy skromnej mogile Sprawiedliwych.
Organizatorzy serdecznie dziękują serdecznie uczestnikom upamiętnienia, szczególnie licznym delegacjom obydwu szkół podstawowych oraz Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych, z dyrekcjami: Bogusławą Cieżak, Stanisławą Łabuz i Andrzejem Dębskim. Delegacji władz miasta i gminy, "Strzelcowi"
z dowódcami: Bogdanem Schmidtem i Przemysławem Małyszem. Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki, Anecie Mazgaj. Mieszkańcom miasta.
Realizatorzy tego przedzięwzięcia przekazują również specjalne podziękowanie dla Jakuba Antosza-Rekuckiego za przygotowanie angielskiej wersji treści tekstu na tablicę oraz redakcję i korektę całości.
Tablicę ufundowała i z inicjatywą ponownego upamiętnienia (w ubiegłym roku wandale zniszczyli i skradli kamienna tablicę z 2020 r.) wystąpiła Fundacja Sztetl Mszana Dolna.
Za honorowy Patronat nad całością przedsięwzięcie inicjatorzy dziękują Burmistrz Miasta, Agnieszce Orzeł.
Linki do zdjęć i filmu z wydarzenia:
https://www.facebook.com/share/p/1APqUi7EZt/
https://www.facebook.com/share/v/1JjR5WuWsc/
red. Marek Rekucki
fot. Fundacja Sztetl Mszana Dolna