Oglądajcie przedstawicieli Zagórzańskich Dziedzin w telewizji regionalnej!

Jest to cykl realizowany przez TVP 3 Wrocław, który poprzedza Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi w Poznaniu. Wydarzenie odbędzie się w maju tego roku. Program pokazuje, jak zmienia się polska wieś. Od małego biznesu po wielkie inwestycje, od drobnych wytwórców po nowoczesne wielkie gospodarstwa. Jest w nim mowa między innymi o agroturystyce, produkcie regionalnym, sztuce, infrastrukturze, atrakcjach turystycznych. Z kamerą odwiedzane są województwa w całym kraju, a 20 marca reporterzy wrocławskiej trójki, z Agatą Ałykow, szefową produkcji, na czele, zawitali do Zagórzańskich Dziedzin. I nie był to przypadek. Zagórzańską markę lokalną, jako jedną z wielu, wytypowali do tego programu pracownicy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, ale to w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapadła decyzja, po wcześniejszej weryfikacji przedstawionych propozycji. Uznanie zyskała marka lokalna budowana według autorskiej metody Olgi Gałek, specjalistki d/s marek lokalnych.
Zagórzańskie Dziedziny zamieniły się w plan zdjęciowy na kilka popołudniowych godzin, ale starano się pokazać jak najwięcej miejsc, aktywności mieszkańców oraz produktów lokalnych. Trzeba było z dnia na dzień zaangażować wiele osób, wśród których znaleźli się:
- Mirosław Cichorz – Wójt Gminy Mszana Dolna, koordynator Zagórzańskich Dziedzin;
- Józef Nieckula – Radny Gminy Mszana Dolna i Sołtys Lubomierza;
- Anna Michałek, Kierownik KSOS Bazy Lubogoszcz;
- nauczycielki: Joanna, Agnieszka i Marlena oraz uczniowie kl. 3 Szkoły Podstawowej nr 140 w Krakowie;
- Dorota, Marianna, Adrian i Grzegorz, czyli Kapela Kościelnioki ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom;
- Dominika Duda z Janda Resort & Conference;
- Barbara Tromiczak i Anna Tęczar – Śwarne Babki z KGW Łętowe;
- Monika Kubik – rolniczka z Mszany Górnej produkująca Gorczańskie sery podpuszczkowe.
Kluczem doboru osób i miejsc do nagrania był oczywiście Znak Promocyjny Zagórzańskie Dziedziny. Dlatego też, na pięknie zdobionej komodzie (cudne malunki to dzieło Magdaleny Jakubiak – Karpierz) znalazły się produkty wyróżnione tym znakiem: miody z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny oraz z Pasieki Przygórze nr 248 Józefa Bierowca, Drzewiane łobrozki Józefy Potaczek, Drewniane cuda z Kasinki, Sznurkowe Perełki, misterne koronki Zofii Piętoń, świeczki z wosku pszczelego z Pasieki u Zdzicha, gadżety promocyjne od PanDa – haftowanie, znakowanie i więcej oraz, oczywiście, Ocet spirytusowy i Żurek zagórzański z mszańskiej Octwoni. Pierniczki ozdobne od Małgorzaty Suder, mimo, że bez znaku, były przykładem wyposażenia Skrzyni skarbów z Zagórzańskich Dziedzin.
Efekty działań Zagórzan przed telewizyjna kamerą będzie można obejrzeć już jutro na antenie wszystkich telewizji regionalnych w całym kraju.
Zapraszamy!
Magda Polańska