z ostatniej chwili
Uwaga! Przypominamy, że od dnia 28 lipca 2025 roku nie będzie możliwości płacenia gotówką w Urzędzie Gminy Mszana Dolna. UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańskie zielone serce zabiło mocniej w Limanowej

01/04/2025, dodał: Magda Polańska czytano: 170 razy
W sobotę, 29 marca, w Limanowej, odbyła się uroczystość otwarcia koszar Wojsk Obrony Terytorialnej. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz najwyższego szczebla, m.in. Wicepremier i Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, Poseł na Sejm, Urszula Nowogórska czy Wojewoda Małopolski, Jan Krzysztof Klęczar.

Dominował kolor zielony; z każdej strony gromadziły się poszczególne jednostki z całego terenu, prezentujące się w pięknych mundurach w jednym z odcieni tego koloru. W tym przypadku z pomocą przyszedł nam płk Marcin Siudziński – dowódca 11 MWOT, który uściślił, że to właśnie w tym szczególnym dniu kolor „oliwkowy” rządził w Limanowej. Nie da się zaprzeczyć, to wiekopomne wydarzenie dla całego regionu, a Zagórzańskich Dziedzin nie mogło na nim zabraknąć! Zaproszenie do zaprezentowania się podczas tej uroczystości przyszło od ppłk Jana Rośka, dowódcy limanowskiego batalionu, zaś przemiłą opiekę nad nami przejął  st. chor. sztab. Adam Butrymowicz (okazało się na miejscu, że to dobry znajomy naszych dobrych znajomych…).

Marka lokalna Zagórzańskie Dziedziny prezentowała się na stylizowanych stoiskach z uroczymi sąsiadkami z KGW Jaworzna z Gminy Laskowa oraz KGW Młyńczyska z Gminy Łukowica. Nasze koleżanki, zarówno z lewej jak i z prawej strony, miały stoły bogato zastawione przeróżnymi smakołykami. Tym razem, jakby na przekór porzekadłu „za mundurem panny sznurem”, to naszym mundurowym uciekał wzrok w stronę tych pyszności i pięknych mieszkanek Limanowszczyzny... Ciąg stoisk kończył się ogromną kuchnią polową, która nęciła zapachem wojskowej grochówki – trudno się było temu oprzeć… Na koniec jeszcze stoiska KGW Kanina z Gminy Limanowa oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Niedźwiedź proponowały coś na „dokładkę”. Nie mogło również zabraknąć Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK, stoisk służb mundurowych, Policji czy wojskowych jednostek specjalnych.

Nasze, zagórzańskie stoisko, to prezentacja i promocja regionu trzech zagórzańskich samorządów: Gminy Mszana Dolna, Miasta Mszana Dolna i  Gminy Niedźwiedź, poprzez pomocne foldery, publikacje, mapy czy ulotki oraz bogatą ofertę okołoturystyczną regionu. Mamy w tym już spore doświadczenie w różnych promocyjnych wyjazdach i targach. Nie przepuścimy żadnej okazji do opowieści historii o zagubionych jaśkowych skarbach oraz udzielenia wskazówek jak odnaleźć rozsypane po terenie korale... Tym razem nasze działania wsparły: Anna Michałek, kierownik Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” i nasza lokalna artystka, Józefa Potaczek. Przy takie „obstawie” każdy gość odchodził od tego stoiska z pakietem niezbędnych informacji, szczególnie tych kulinarnych, zarażony gorączką poszukiwania skarbów, z czarodziejskim długopisem do rozwiązywania questów i kolorowym balonem w ręce. Nawet wojskowi, czy „partyzanci”, na hasło: „questy, czyli dawne podchody” zaciekawieni słuchali wskazówek, jakie zadania należy wykonać, by zgłosić się do nas po nagrodę za skompletowanie sznura korali. Dodatkowo zapraszaliśmy na najbliższe wydarzenia, czyli Zagórzańską Mszę św. i IV Zagórzański Jarmark Wielkanocny, z wszystkimi atrakcjami tych eventów. Jednym słowem „zdobyliśmy Limanową”, spotkaliśmy się z przyjaciółmi i dobrymi znajomymi – kłaniamy się nisko szczególnie tym turystycznie zjawionym (czyt. Mamo, a daleko jeszcze?). Kolorowe, zagórzańskie stoisko, przyciągało najważniejszych gości uroczystości. Chętnie do zdjęć pozowali z nami m. in. gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, dowódca WOT, Mieczysław Uryga, Starosta Limanowski oraz jego zastępca Ewa Filipiak. Bystre oko Zagórzanina, kpr. Witolda Nawary z Kasinki Małej, żołnierza limanowskiego batalionu, od razu nas wypatrzyło, a miłe spotkanie oczywiście utrwaliliśmy na fotografii. Odwiedził nas też Andrzej Wielowski, Przewodniczący Rady Gminy Niedźwiedź. Duma nas rozpiera ogromna, gdyż nasza skromna, a zdolna! artystka, Józia Potaczek,  zdobyła tu ogromne uznanie. Odwiedzający nasze stoisko wicepremier (którego skutecznie zatrzymaliśmy przy Zagórzańskich Dziedzinach na dłużej), wojewoda oraz burmistrz Limanowej, Jolanta Juszkiewicz, docenili jej warsztat i niezwykle poetyckie obrazy. A my nieskromnie przyznamy, że włodarze trzech zagórzańskich samorządów: Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Agnieszka Orzeł; Zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna, Wacław Zoń oraz Wójt Gminy Niedźwiedź, Rafał Rusnak, zostawili w formie pamiątki uroczystości otwarcia WOT w Limanowej obrazy namalowane właśnie przez Józię Potaczek. Od tej pory jej dzieła będą prezentować się na ścianach nowej jednostki terytorialsów i podkreślać współpracę z zagórzańskimi samorządami. #razem – znaczy wszystko!

Agnieszka Józefiak - Lewandowska