z ostatniej chwili
Uwaga! Przypominamy, że od dnia 28 lipca 2025 roku nie będzie możliwości płacenia gotówką w Urzędzie Gminy Mszana Dolna. UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Po królewsku! Wizyta Zagórzanek na Uniwersytecie Rolniczym

25/04/2025, dodał: Magda Polańska czytano: 138 razy
Tuż po świętach, kiedy świat dopiero nabierał rozpędu po wielkanocnym odpoczynku, wczesnym porankiem, 23 kwietnia, grupa Zagórzanek wybrała się do królewskiego miasta, Krakowa.

Zaproszenie do udziału w seminarium dotyczącym „Budowania sieci partnerów na rzecz innowacyjnej i przedsiębiorczej wsi” otrzymaliśmy od naszych przyjaciół z naukowego kręgu Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja. Niecały miesiąc wcześniej informowaliśmy o podpisaniu umowy w sprawie utworzenia sieci podmiotów działających na rzecz innowacyjnej i przedsiębiorczej wsi, a tu już działamy i spotykamy się na naukowym seminarium! Co więcej, również dzielimy się swoim doświadczeniem i prezentujemy wpływ marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny na rozwój przedsiębiorczości naszego regionu.

Jak  przystało na królewskie miasto – ugoszczono nas „po królewsku”. Piękna „Pojnarówka” wzbudziła zachwyt, nie tylko swoim zabytkowym wnętrzem, ale również historią – dawniej uczelniana szklarnia, która obecnie została odrestaurowana i zaadoptowana do pełnienia funkcji kawiarni i miejsca spotkań. Zachwycałyśmy się tym wnętrzem, bo należy wspomnieć, że reprezentacja była kobieca: Magda Polańska (Gmina Mszana Dolna), Monika Kościelniak, Dorota Kościelniak, Lucyna Pazdur (Baza Lubogoszcz), Agnieszka Józefiak-Lewandowska (Miasto Mszana Dolna), Dominika Duda (Janda Resort & Conference), Ewelina Jurkowska (Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno – Rekreacyjny na Śnieżnicy), Monika Kubik (Zagórzańska Tradycja Sery Podpuszczkowe), Zofia Piętoń i nasze „śwarne” z KGW Łętowe: Barbara Tromiczak, Józefa Weglarz i Danuta Węglarz. Nie zapomniałyśmy jednak o naszych kolegach – wszyscy „po równo” zostali szczegółowo omówieni w naszych prezentacjach!

Pierwsza głos zabrała dr hab. Wioleta Knapik prof. URK (Katedra Statystyki i Polityki Społecznej, Wydział Rolniczo – Ekonomiczny), gospodyni spotkania, z którą znamy się już od zeszłorocznej jesieni, kiedy gościliśmy reprezentację kadry UR w Zagórzańskich Dziedzinach. Pierwszy poruszony temat seminarium to badania własne Pani doktor dotyczące  perspektyw rozwoju społecznego polskiej wsi w opinii liderów społecznych. Ciekawe spostrzeżenia i opinie z przeróżnych części Polski zachęciły nas tylko do dyskusji.

O budowaniu marki lokalnej jako nowym zrównoważonym modelu biznesowym opowiadała Magdalena Polańska – gminny koordynator marki lokalnej. W tej prezentacji pokazany był zarówno proces tworzenia ram i zasad marki, jej komunikatu opartego o miejscowy potencjał, pomysłów na promocję regionu oraz działalności podmiotów, które biznesowo odnajdują się samodzielnie, jak i współtworzą system wymiany towarów, usług i inicjatyw, działając w sposób zrównoważony!

Bardziej symbolicznie – nawiązując do koralików z naszych zagórzańskich questów – przedstawione zostały przedsiębiorcze liderki z Zagórzańskich Dziedzin. Historię Jaśka i korali, którą znają poszukiwacze zagórzańskich skarbów, wykorzystała Agnieszka, pokazując kobiecą perspektywę. Każda kobieta, czy dziewczyna, działająca w marce, jest naszym skarbem -koralem, który, gdy go nawleczemy na wspólny sznur, da nam przepiękny bogaty naszyjnik i będzie niezwykłą ozdobą świadczącą o bogactwie regionu!

Kolejno, Monika Kościelniak, opowiadała o swojej pasji i zawodzie, który potwierdzony jest zawodowym certyfikatem! Jest jedną z nielicznych kobiet w tym fachu, a na razie jest jedyną zagórzańską bacą! Z rodzinnego domu wyniosła wiedzę i doświadczenie, „po tacie”, a jak sama zaczęła hodować owce to już nie może przestać i innego zajęcia sobie nie wyobraża. Ponadto, jak na prawdziwą matkę – rodzicielkę - przystało, dba i pilnuje by utalentowana i muzykująca czwórka jej dzieci kontynuowała rodzinne tradycje. Kapela Kościelniaków to już trzecie, albo i czwarte pokolenie, które pokochało muzykę i śpiew – i tak działają wspólnie w Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”.

O tym, jak wykorzystać potencjał Kół Gospodyń Wiejskich, w tym szczególnym przypadku KGW Łętowe, opowiadała Barbara Tromiczak. Zagórzański stół ugina się od potraw, które nasze Śwarne Babki wprowadziły na Listę Produktów Tradycyjnych. A potem to już tak się potoczyło, że nie może się skończyć – wyjazdy na potyczki kulinarne, prezentacje, konkursy, degustacje, telewizja, wywiady, nagrania… Aż zaczęła nam się marzyć każda z tych potraw, którymi też zachwycają się wszyscy uczestnicy kulinarnych warsztatów organizowanych przez nasze panie! Dobrze, że zaraz po prezentacji była zaplanowana przerwa kawowa, bo same zdjęcia przygotowywanych dań wywołały ochotę na małe co nieco. Doskonałym uzupełnieniem tej ostatniej prezentacji był „poczęstunek” świąteczną, markową babką z Cukierni Babeczka.

Najedzeni pysznymi przekąskami podawanymi w „Pojnarówce” mogliśmy uważniej przeanalizować badania prezentowane przez  dr Barbarę Kiełbasę (Katedra Zarządzania i Ekonomii Przedsiębiorstw, Wydział Rolniczo – Ekonomiczny) na temat sprawczości kobiet w perspektywie lokalnej. Tak naprawdę od tych badań wszystko się zaczęło – pierwsze ankiety skierowane do naszych kół KGW, następnie kulinarne spotkanie w Folwarku Stara Winiarnia, które zorganizowano by przedyskutować wyniki badań, a potem jesienna wizyta studyjna przedstawicieli kardy naukowej UR… To już się dzieje i na tym się na pewno nie skończy!

Na zakończenie w świat ziół porwała nas dr inż. Barbara Domagała (adiunkt Katedry Ogrodnictwa, Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa), która na przykładzie różnych działań ze studentami zaprezentowała jakim ciekawym sposobem na biznes w regionie może być produkcja i przetwórstwo ziół. Co więcej, podzieliła się z nami najprostszymi recepturami na domową pielęgnację, więc w ruch poszły telefony na szybkie foto-notatki. W tym miejscu również gorąco zachęcamy, by zainteresować się nowym kierunkiem studiów podyplomowych „Towaroznawstwo i obrót produktami ziołowymi”– naprawdę warto!

W spotkaniu udział wzięli i dołączyli się do dyskusji nad poruszanymi tematami również inny przedstawiciele kadry krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego. Mieliśmy ogromną przyjemność poznać dr inż. Agnieszkę Piotrowską – Puchałę (Katedra Ekonomii i Gospodarki Żywnościowej), dr inż. Izabelę Piech (Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji), dr inż. Anetę Dacko (Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji), mgr inż. Urszulę Jabłońską – Kortę (dyrektor uczelnianego Centrum Administracyjnego Wsparcia Projektów) i  dr Arkadiusza Niedziółkę (Katedra Zarządzania i Ekonomii Przedsiębiorstw, Wydział Rolniczo – Ekonomiczny). Oko na organizację całego wydarzenia miała mgr Agnieszka Tworzyk (starszy specjalista Katedry Statystyki i Polityki Społecznej, Wydziału Rolniczo – Ekonomicznego).

Jak może skończyć się tak bogaty w wiedzę dzień? Tylko pysznym obiadem, interesującą, wielowątkową dyskusją i niespodzianką przygotowaną przez organizatorów! Nie dość, że każda z Zagórzanek wróciła do domu z ciekawą publikacją na temat krakowskich liderek na przestrzeni wieków – dzieło Alicji Zioło „Krakowianki”, to jeszcze... No właśnie – w tym iście królewskim pakiecie zaplanowane było zwiedzanie Krakowa z dr Wandą Łuczak (Katedra Ekonomii i Gospodarki Żywnościowej). Chociaż Kraków tak blisko i nie jest to dla nas teren nieznany, to jednak poświęcenie czasu na poznanie, bądź przypomnienie sobie historii miasta w podziemiach Rynku było naprawdę ukoronowaniem tego dnia.

Dziękujemy za zaproszenie do udziału w seminarium i już z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie w czerwcu, a potem w październiku!

Seminarium zostało sfinansowane w ramach projektu: „Większy potencjał nauk o zarządzaniu i jakości poprzez lepsze wykorzystanie kapitału polskiej wsi” (akronim: Zarządzanie URK) działanie 2.4 Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki pod nazwą „Regionalna inicjatywa doskonałości”.

Agnieszka Józefiak - Lewandowska