z ostatniej chwili
UWAGA! W piątek 18 lipca 2025 roku biuro ewidencji ludności nieczynne w godz. 9:00–12:00 – aktualizacja oprogramowania. UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Etnos Małopolski po raz drugi u Zagórzan!

27/06/2025, dodał: Magda Polańska czytano: 323 razy
Tym razem ekipa TVP 3 Kraków zawitała do Mszany Górnej, Lubomierza, Łostówki i Łętowego, a nawet zahaczyła o Mszanę Dolną.

Powodem były zdjęcia do jednego z ostatnich tej edycji odcinków popularnego programu emitowanego w regionalnej „trójce” – Etnos Małopolski. Na projekcję premierowego filmu zapraszamy  już w najbliższy piątek, 27 czerwca, o godz. 18:00. Powtórkę zaplanowano na czwartek, 3 lipca, na godz. 15:45.

Po bogatej dokumentacji fotograficznej widać, że się u Zagórzan zadziało… Zanim jednak zaczęliśmy nagrywać w terenie, zgodnie z formułą programu, udaliśmy się do Muzeum Etnograficznego w Krakowie, aby tam, w izbie podhalańskiej, podczas wywiadu, nadać ramy opowieści. Do tego zadania zaprosiliśmy Józefę Węglarz, znaną nam już z różnych aktywności Śwarną Babkę z KGW Łętowe, Mariolę Bożek, reprezentującą Związek Podhalan Oddział w  Lubomierzu oraz Patryka Grzędziaka, kierownika Zagórzańskiego Zespołu Folklorystycznego Dolina Mszanki. To właśnie oni pięknie przeprowadzili nas po meandrach tradycji i dziedzictwa Górali Zagórzańskich zamieszkujących w/w miejscowości. Rozprawiano o strojach, muzyce, tańcu, sztuce ludowej i artystycznej, tradycjach pasterskich i kulinarnych… Już w terenie telewizyjna ekipa nagrywała to, co w ludziach jest wciąż żywe, co stanowi ich pasję i daje im paliwo do życia. Niektórzy  (czyt. Patryk ;-) z takim zaangażowaniem zapraszali do swoich rodzinnych wsi, że poprawiając swój image przed występem urwali oposek i prawie portki stracili… Sytuację uratował sam szef produkcji, zaangażowany zresztą na 100%, podobnie jak reszta ekipy, w nagrania jak najlepszego materiału. Dobrze współpracować z profesjonalistami! Swój debiut przed kamerami zaliczyły dziewczyny – młode pokolenie Zagórzanek oraz nasza dziedzinna artystka, Józia Potaczek. Reszta, to już „starzy wyjadacze”! Aby wszystko pięknie się udało i Ziemia Zagórzańska mogła się cieszyć z kolejnej, dobrej produkcji, dokumentującej jej dziedzictwo, w samą realizację programu zaangażowali się również ci, których nie zobaczymy ani na zdjęciach, ani na filmie. Za wsparcie w realizacji odcinka dziękujemy ks. kanonikowi, Janowi Antołowi, proboszczowi Parafii p.w. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej oraz Bartoszowi Gocałowi, kościelnemu tej fary; Państwu Agacie i Grzegorzowi Kołodziejom; właścicielom Folwarku Stara Winiarnia; Izabeli Cież, Monice i Józefowi Kościelniakom z Olszówki oraz Patrycji i Pawłowi Kołodziejom (nie mogło się obyć bez wizyty zespołu TVP3 Kraków w Szapo ba pizzeria!).

Tyle informacji na zachętę. Już po emisji premierowych odcinków szczegółowo opiszemy Wam kto stanął przed kamerą i o czym opowiadał. Damy też znać kto pracował za szklanym okiem, kto był mózgiem całego przedsięwzięcia oraz zdradzimy to, o kim i o czym rozprawialiśmy. Wierzcie lub nie ale zdjęcia nie oddają wszystkiego i wszystkich, działo się bowiem przed kamerą i poza nią… Wyczekujcie więc kolejnych newsów. Tymczasem pozostawiamy Was z fotograficzną dokumentacją prezentującą kulisy nagrania i oczekiwaniem na premierę nowego odcinka Etnosu Małopolski. Coś czujemy, że to będzie dobry film!

Magda Polańska