z ostatniej chwili
UWAGA! W piątek 18 lipca 2025 roku biuro ewidencji ludności nieczynne w godz. 9:00–12:00 – aktualizacja oprogramowania. UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Forum Innowacyjnej i Przedsiębiorczej Wsi

23/06/2025, dodał: Magda Polańska czytano: 335 razy
Ostatnio, kiedy myślimy „Kraków”, to pojawiają się nam same dobre wspomnienia.

Szczególnie, jeśli zawęzimy krąg tych wspomnień do naukowego obszaru, a co za tym idzie, do naszego sieciowego partnera w zakresie wspólnych działań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, czyli Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Po pierwszej, iście królewskiej wizycie, w kwietniu, kiedy to przedstawiałyśmy naukowemu gronu nasze działania związane z lokalną przedsiębiorczością kobiet w różnych sektorach, nadszedł czas na kolejne spotkanie związane z budowaniem sieci współpracy. Dwudniowe Forum Innowacyjnej i Przedsiębiorczej Wsi rozpoczęło się w czwartkowe popołudnie od wspólnej integracji wszystkich zaproszonych gości. Zagórzański „dream-team” stanowiły kobiety: Magda Polańska, reprezentująca Urząd Gminy Mszana Dolna, koordynatora marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny, Dominka Duda - Nalepa z JANDA Resort & Conference, Lucyna Pazdur z Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” oraz Agnieszka Józefiak - Lewandowska z Urzędu Miasta Mszana Dolna.

Pierwszy punkt programu to wizyta studyjna – wycieczka meleksami po centrum Krakowa. I chociaż do królewskiego miasta mamy niedaleko i świadomość historii związanej z okolicą również, to jednak miło było odkryć na nowo, turystycznie, ten królewski gród. Tym bardziej, że każdy z osobna patrzył i analizował taką wycieczkę ze swojego, zawodowego aspektu. Co tu dużo pisać, Zagórzanki zasypały  sympatycznego kierowcę pytaniami związanymi z ruchem turystycznym, obsługą klientów zagranicznych, rentownością firm przewozowych takich jak meleksy, czy kosztami utrzymania takiego „taboru” poza sezonem. Nie było łatwo, ale trafiłyśmy na osobę, która chętnie dzieliła się swoim osobistym doświadczeniem i wiedzą historyczną na temat miasta, więc skorzystałyśmy z różnych podpowiedzi, gdzie jeszcze zajrzeć i co zobaczyć. I najważniejsze, w rewanżu wystosowałyśmy zaproszenie do rewizyty w Zagórzańskich Dziedzinach!

Wrażeń tego dnia nie zabrakło również wieczorem. Podczas kolacji odbyło się spotkanie wszystkich uczestników Forum. Dr hab. Wioletta Knapik prof. URK (Katedra Statystyki i Polityki Społecznej, Wydział Rolniczo – Ekonomiczny) wprowadziła swoich gości w tematykę forum oraz zagadnienia, które podczas kolejnego dnia mieliśmy poruszyć. Zainicjowała prezentację poszczególnych uczestników. Można powiedzieć, że udało się jej zebrać mieszkańców całej Polski, z ciekawych geograficznie miejsc, instytucji, stowarzyszeń, grup działania, w których oddolnie, lokalnie zmienia się wiejskie środowisko. Czy to silnie reprezentowana Małopolska, czy Bieszczady, czy Wielkopolska, aż po Warmię i Mazury - każdy mógł pochwalić się działaniami, które wzmacniają wizerunkowo i ekonomicznie miejsce, w którym żyje. Do udziału i moderacji prac zaproszono ekspertów z dwóch naukowych ośrodków: Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, którzy w swoich zawodowych specjalnościach wspierać mieli wypracowanie wspólnych rekomendacji. Tak właśnie miał się przedstawiać kolejny dzień wspólnej pracy. Zanim on jednak nastał czekała nas jeszcze „wisienka na torcie”, na deser, po kolacji stworzono nam kolejną  okazję do zwiedzania miasta, tym razem ze znaną nam już z poprzedniej wizyty w Krakowie, dr Wandą Łuczak (Katedra Ekonomii i Gospodarki Żywnościowej). Wieczorny spacer po wawelskim wzgórzu i Drodze Królewskiej udało się zaplanować niemal co do minuty -  z chwilą wejścia do hotelu zaczął padać zapowiadany deszcz…

W piątek, już w gościnnych progach Uniwersytetu, spotkaliśmy się by uczestniczyć w panelach tematycznych przygotowanych na potrzeby Forum. Powitał nas sam Jego Magnificencja Rektor dr hab. inż. Sylwester Tabor prof. URK oraz Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. inż. Marcin Rapacz. Każdy panel tematyczny omawiały panie: dr hab. Wioleta Knapik prof. URK i dr hab. Katarzyna Zajda prof. UŁ. Mierzyliśmy się z różnymi tematami, czy to demograficznymi i problemami ze starzejącą się wsią, czy tematami związanymi z gospodarką cyrkularną, po prawne zastrzeganie patentów czy wynalazków w rolnictwie, przez możliwości pozyskiwania środków finansowych pomocowych w ramach WPR, czy wypracowywanie modnego ostatnio work-life balance na obszarach wiejskich, aż po analizę marek lokalnych na przykładzie dobrych praktyk (a tutaj spotkała nas miła niespodzianka, wszak Zagórzańskie Dziedziny znalazły się w prezentacji ekspertek z obu uczelni!). Całodniowe panele eksperckie kończyły się sekwencją moderowanych pytań i odpowiedzi, które w efekcie mają doprowadzić do wypracowania rekomendacji i wskazać wnioski wypływające z sesji tematycznych oscylujących wokół przedsiębiorczości i innowacyjności wsi. Mamy ogromną nadzieję, że się uda! Tym bardziej, że dodatkowo intensywnie pracowaliśmy w podgrupach, a dzięki spotkaniu na forum udało się poszerzyć grono osób, z którymi wymieniałyśmy własne spostrzeżenia, dzieliliśmy się osobistymi doświadczeniami, poznawaliśmy funkcjonowanie podobnych grup w zupełnie innych kulturowo i przyrodniczo środowiskach. To naprawdę było nowe doświadczenie, z którego bardzo skorzystałyśmy.

Spacerując po korytarzach krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego z dumą dostrzegłyśmy zagórzański akcent na tablicach opisujących naukowe dokonania tej, która zaprosiła nas do udziału w projekcie - dr hab. Wioletty Knapik prof. URK. Naszej uwadze nie umknęła również dziarsko przewieszona przez krzesło torba – dzieło Józefy Potaczek - własność jednej z uczestniczek spotkania…

Forum Innowacyjnej i Przedsiębiorczej Wsi realizowane jest w ramach projektu „Większy potencjał nauk o zarządzaniu i jakości poprzez lepsze wykorzystanie kapitału polskiej wsi”, finansowanego ze środków budżetu państwa w zakresie programu Ministra Nauki pod nazwą „Regionalna inicjatywa doskonałości”.

Agnieszka Józefiak - Lewandowska